Z Iráku do Česka
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Z Iráku do Česka

Popis

Saeed Hamdan: Jsem spokojený
Než mohl dnes čtyřiadvacetiletý uprchlík z Íránu tuto krátkou větu vyslovit, uběhly zhruba čtyři roky. Z Mosulu utekl jako nepřítel Islámského státu do Turecka a nastoupil společně s dalšími uprchlíky strastiplnou cestu. Za pomoci vydřidušských pašeráků utíkali pěšky, jeli autem, 43 se jich plavilo na lodi pro 20 lidí do Řecka. Následovalo Srbsko, pak Maďarsko, odkud se pokusil společně se 14 Syřany dostat do Německa. Chtěl dál do Finska, kde má příbuzné. Nepovedlo se. Dodávka měla poruchu, a tak běženci skončili v rukou policie na českém území. Ocitl se nejprve v retenčním zařízení v Bělé, pak byl v Drahonicích a nakonec v Zastávce u Brna, kde 6. září 2015 požádal o azyl. V Čechách má nyní přechodný pobyt, úplně vyhráno ještě ne. Spojení s domovem, kde zůstala maminka a bratr, se snažil přes mobilní telefon stále udržovat, ne vždy se to ale dařilo. Seznámil se se sociální pracovnicí Karolínou a oženil se s ní. Naučil se česky, pracuje v Amazonu a těší se na setkání se svou rodinou. A jaké má plány? Chtěl by studovat na vysoké škole mezinárodní vztahy.
Dalo by se říci: Happy end. Ne všichni jemu podobní uprchlíci ale měli takové štěstí. Když nám ve čtvrtek 28. února Saeed v presbyterně svůj příběh, v němž se mísily hrůzy, strach, úzkost, stesk po domově a nakonec i láska, vyprávěl, běhal po zádech mráz. Setkání zprostředkoval Petr Sobalík z projektu DOMA Diakonie ČCE, který se snaží migrantům pomáhat začlenit do společnosti. Hosty jsme pozvali na naše akce, možná se ještě potkáme. Manželům Hamdanovým přejeme hodně štěstí.

Období

28.2.2019

Statistiky

  • 3 fotky
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nahlásit album
Využijte lednové slevy na všechny kalendáře a druhy fotek. Slevové kódy najdete na našich stránkách obchod.rajce.net. Akce platí do 31. 1. 2022
Více info
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Z Iráku do Česka
Komentáře Přidat